W numerze 10/2017

FELIETON
4 Cisza przed burzą?
POCZYTALNIA
6 Przygody Psinki Inki (61)
 Redukcja nadwagi znacząco poprawia zdrowie
7 Badania nad nowym lekiem przeciwcukrzycowym
8 Słodycze a schorzenia układu nerwowego
 Brokuły pomocne w leczeniu cukrzycy
 Nowe dane o leczeniu nadciśnienia tętniczego
 Bakterie przewodu pokarmowego a ryzyko cukrzycy
9 Kształt sylwetki a skłonność do cukrzycy
 Nadzieja dla chorych z nefropatią cukrzycową
 Glukagon donosowo opanuje hipoglikemię

DIABETYK POLECA
10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Zastrzyki, zrosty, zaniki
POD LUPĄ
18 Leki roślinne
21 Zwyrodnienia stawów kolanowych
24 Choroba refluksowa przełyku (cz. 2)
ABC INSULINOTERAPII
26 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny
ZDROWO ŻYWIENIOWO
28 Dieta portfolio
30 Budulec organizmu
34 Przepisy kulinarne
AKTYWNY STYL
36 Gimnastyka na siedząco
WARTO WIEDZIEĆ
38 Choroba duszy i ciała
40 Czy słowa mogą definiować życie?

43 Prenumerata
44 Apteki
46 Roz(g)rywka

DIABETYK POLECA
Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 6). Włączenie insuliny do leczenia

Obecnie w użyciu jest pięć kategorii insulin: insulina krystaliczna, NPH, szybkodziałające analogi, długodziałające analogi oraz mieszanki. Pierwsza to klasyczna insulina naturalna (ludzka), która po podaniu podskórnym zaczyna działać po ok. 30 minutach i utrzymuje swój efekt do ok. sześciu godzin. Kolejna ważna w leczeniu cukrzycy typu 2 to insulina izofanowa lub NPH – preparat o długiej tradycji – która wchodzi na wspomnianym trzecim etapie leczenia jako bazowa, podawana zazwyczaj w jednym wstrzyknięciu. Działa ona zdecydowanie dłużej niż krystaliczna, zaczyna bowiem działać po dwóch – czterech godzinach od wstrzyknięcia, a jej efekt utrzymuje się do ok. 20 godzin (14–24 godzin). Następne na liście są wspomniane analogi szybkodziałające, które w zestawieniu z naturalnym konkurentem, jakim jest insulina krystaliczna, działają znacznie szybciej i trochę krócej – odpowiednio 5–15 minut i do czterech godzin.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zastrzyki, zrosty, zaniki

Jednym z najbardziej przykrych aspektów leczenia cukrzycy jest nakłuwanie. Kłujemy się w palce u rąk (czasem stóp) co najmniej kilka razy dziennie. Jeśli używamy penów i stosujemy intensywną insulinoterapię, to robimy jeden – dwa zastrzyki z insuliną długodziałającą (analogiem), a oprócz tego iniekcje z analogiem szybkodziałającym przed każdym większym posiłkiem. Często mamy swoje ulubione miejsca zastrzyków czy wkłuć. Dla wielu pierwszym (i najczęściej używanym) jest brzuch. Potem – uda. Niektórzy wykonują zastrzyki (lub zakładają wkłucia) w ramiona. Rodzice często podają dzieciom zastrzyki w pośladek. W każdym z tych miejsc może jednak dojść do powikłania, jakim jest zrost. Zrost lub, bardziej medycznie, lipohipertrofia to powikłanie powstające na skutek częstych nakłuć tkanki podskórnej w dokładnie to samo miejsce lub w jego okolice, co skutkuje akumulacją tkanki tłuszczowej. Ta nadmiarowa tkanka to właśnie zrost. Im częściej nakłuwamy, tym zrost jest większy. Zlekceważenie problemu może mieć negatywne konsekwencje.

POD LUPĄ
Leki roślinne

Na rynku sporo jest przykładów suplementów diety (w tym herbatek) sugerujących wskazania do stosowania przy cukrzycy. Dobór składników ma wspomagać metabolizm cukrów (co może mieć pozytywny wpływ na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi) oraz wpływać na aktywność insuliny. Problem polega jednak na tym, że podobnie jak w przypadku pozostałych suplementów diety preparaty takie nie mają działania leczniczego i powinny być stosowane przez osoby zdrowe. Z drugiej strony w aptekach można znaleźć środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego o podobnym składzie co deklarowane na opakowaniach suplementów diety, ale ponieważ podlegają kontroli, więc ich zawartość musi być tożsama z opisem i mogą je stosować osoby z zaburzeniami metabolizmu węglowodanów (cukrzycą).

ABC INSULINOTERAPII
Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 5). Modyfikowanie dawki insuliny

W okresie, gdy pacjent zdobywa wiedzę dotyczącą insulinoterapii i uczy się nowych umiejętności z nią związanych, powinien być otoczony szczególną opieką zarówno przez personel medyczny, jak i rodzinę. Na tym początkowym etapie popełnianie błędów przy modyfikowaniu dawek insuliny jest naturalne, wręcz nieuniknione (jak to bywa w procesie opanowywania nowych umiejętności). Jednak należy mieć na uwadze, że błędy te mogą być bezpośrednią przyczyną nieprzyjemnych objawów związanych z nieprawidłowymi poziomami glukozy we krwi: niedocukrzeniem (hipoglikemią) lub przecukrzeniem (hiperglikemią). Dlatego tak ważne w tym czasie są wsparcie, wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do osoby z cukrzycą. Pomyłki pojawiające się na początku leczenia insuliną wraz z towarzyszącymi temu konsekwencjami (problemami z uzyskaniem prawidłowych glikemii) mogą negatywnie wpływać na psychikę pacjenta (zrażać i demotywować) oraz powodować lęk przed insulinoterapią i/lub hipoglikemią. Dlatego jeśli pojawia się trudność w opanowaniu wiedzy i umiejętności koniecznych do prawidłowego prowadzenia swojej insulinoterapii i związany z nią lęk, należy zgłosić to lekarzowi lub pielęgniarce diabetologicznej na kolejnej wizycie w poradni.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta portfolio

Kilkanaście lat temu, w 2003 roku, opublikowano wyniki badania, w ramach którego po czterech tygodniach stosowania diety portfolio odnotowano redukcję stężenia cholesterolu LDL o około 33% w porównaniu z 35% redukcją w grupie kontrolnej, która stosowała farmakoterapię statynami. Kilka lat później, w 2011 r., w innej publikacji doniesiono, że dieta portfolio jest 4,5 razy skuteczniejsza w obniżaniu stężenia cholesterolu LDL niż dieta niskotłuszczowa zalecana przez Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne. Kolejne licznie publikowane badania dowiodły, że dieta portfolio po 3–4 tygodniach stosowania zmniejsza stężenie cholesterolu o 30–40%, co jest porównywalne z efektem farmakoterapii. Dodatkową korzyścią z jej stosowania jest skuteczna redukcja wartości ciśnienia tętniczego, regulacja gospodarki węglowodanowej i zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, a zatem można stwierdzić, że wykazuje silne działanie kardioprotekcyjne, a z uwagi na dużą podaż fitosteroli, także antynowotworowe.

Więcej na www.diabetyk.pl
Orzeczenie o niepełnosprawności