FELIETON
4 Pomaganie czy rozdawanie?
POCZYTALNIA
5 Liraglutyd poprawia czynność nerek u diabetyków
Zespół policystycznych jajników a cukrzyca typu 2
Wkładki do butów przy polineuropatii
Wirus przewodu pokarmowego a cukrzyca u dzieci
6 Przygody Psinki Inki (62)
Problematyczne omdlenia
7 Rośnie liczba osób z cukrzycą
Waga podczas ciąży a ryzyko Cukrzycy

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Pieszo wzdłuż polskiego wybrzeża
DIABETYK POLECA
10 Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 7). Wiedza w pigułce o hormonie życia
ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Zdrowie stóp i cukrzyca
18 Nowe metody pomiaru glikemii
POD LUPĄ
22 Diagnostyka laboratoryjna chorób serca i naczyń
26 Uwaga na cukier w lekach
29 Szpiczak plazmocytowy
ABC INSULINOTERAPII
32 Najczęstsze błędy pacjentów z cukrzycą typu 2 (cz. 6). Czy wiesz, jak działa twoja insulina?
ZDROWO ŻYWIENIOWO
34 Dieta długowieczności
36 Życie bez kawy?
38 Przepisy kulinarne
WARTO WIEDZIEĆ
40 Zdrowie publiczne - nowe zadania
42 Jedz zdrowo, bądź zdrowszy

43 Prenumerata
44 Apteki
46 Roz(g)rywka

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
Pieszo wzdłuż polskiego wybrzeża
    Andrzej Michalik od 30 lat choruje na cukrzycę typu 1. Zachorował w wieku trzech lat i nie pamięta innego życia. Uprawianie sportu zawsze było jednak dla niego czymś normalnym, chociaż nie jest zawodowcem. W ubiegłym roku przepłynął kajakiem Wisłę - ponad 1000 kilometrów. Pod koniec tego lata zrealizował swoją drugą wyprawę - przeszedł ponad 600 km po bałtyckiej plaży.
W tym roku po raz kolejny postanowiłeś udowodnić, że diabetyk z cukrzycą typu 1 może wiele. Dlaczego akurat samotna wędrówka wzdłuż polskiego wybrzeża?
    Obydwa pomysły pojawiły się już wcześniej. Były to aktywności inne niż te, z którymi zazwyczaj miałem do czynienia. Jestem bardzo wysportowany - grałem w tenisa stołowego, w piłkę nożną, chodziłem na siłownię. Jeżdżę na rowerze - bez żadnych przygotowań robiłem od 3500 do 4000 km rocznie. Kajak i przejście plażą było dla mnie czymś zupełnie innym, czymś nowym. Dużo czasu musiałem poświęcić na przygotowania, obmyślanie strategii, zaznajomienie się z teorią, szukanie informacji w książkach i Internecie. Wszystko to robiłem w wolnym czasie, po godzinach pracy.

DIABETYK POLECA
Etapy leczenia cukrzycy typu 2 (cz. 7). Wiedza w pigułce o hormonie życia
    Mieszanki to fabrycznie przygotowane stabilne połączenia insulin o różnych charakterystykach. Celem było uzyskanie podwójnego efektu, tak jakby pacjent wstrzyknął dwa preparaty: jeden o krótkim, drugi o przedłużonym działania. Popularna mieszanka typu 30/70 oznacza, że znajduje się w niej 30% insuliny krystalicznej (krótkodziałającej) i 70% insuliny izofanowej NPH (długodziałającej). Są też dostępne inne preparaty o innych proporcjach 40/60 i 50/50, a także mieszanki, w których występują insuliny analogowe. Lekarz dobiera te mieszanki, kierując się przebiegiem glikemii w zakresie składnika krótkodziałającego i długodziałającego. Są pacjenci, którym wystarcza po śniadaniu te 30% insuliny krótkodziałającej w mieszance, a inni wymagają większej ilości, czyli 40 lub 50%.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Nowe metody pomiaru glikemii
    Każdy dostępny w Polsce system do ciągłego monitoringu glikemii musi być kalibrowany co najmniej dwa razy w ciągu doby, co oznacza, że nie możemy wyrzucić naszych glukometrów do kosza. Jednak dwa, trzy pomiary z glukometru dziennie to w końcu też nie 10! Oprócz największej zalety CGM, czyli alarmów i informacji o stanie glikemii, ważnym aspektem jest możliwość wpisywania informacji o wydarzeniach, takich jak posiłek czy wysiłek fizyczny, pełna analiza danych systemu w specjalnych programach do analizy samokontroli, a w systemach zintegrowanych - możliwość korzystania z kalkulatora bolusa. Wszystkie informacje zbierane przez system i analizowane samemu lub wspólnie z lekarzem pozwalają na bardziej wnikliwe wyciąganie wniosków i poprawę glikemii.

POD LUPĄ
Uwaga na cukier w lekach
    Sacharoza jest jedną z najpopularniejszych substancji pomocniczych wykorzystywanych w przemyśle farmaceutycznym. Można ją spotkać w syropach, proszkach, tabletkach i pastylkach do ssania. Jednym z głównych celów jej stosowania jest oczywiście nadanie lekom słodkiego smaku - maskującego niekorzystny smak substancji leczniczej. Na tym jednak funkcja sacharozy się nie kończy - często jest stosowana również jako substancja wypełniająca i wiążąca, która umożliwia uformowanie konkretnej postaci leku. Taką funkcję pełni chociażby w tabletkach czy pastylkach do ssania. W dużych stężeniach sacharoza posiada również właściwości przeciwbakteryjne - co wykorzystywane jest w syropach. Czy jej obecność w lekach powinna jednak niepokoić diabetyków?
 Jeśli zawartość cukru w dawce leku przekracza 5 gramów, wymaga to ostrzeżenia na opakowaniu. W wielu przypadkach informację o zawartości cukru w leku trudno jednak znaleźć nawet w jego ulotce. Zdarza się też i tak, że mimo informacji o jego obecności nie jest podawana zawartość.

ZDROWO ŻYWIENIOWO
Dieta długowieczności
    Dieta na Okinawie, podobnie jak na Krecie, może być uznana za idealny model żywieniowy w prewencji chorób przewlekłych związanych ze starzeniem się organizmu. Warto go poznać, bo to właśnie mieszkańcy Japonii mają najwyższy wskaźnik średniej długości życia na świecie. Co więcej, znacznie rzadziej zapadają na schorzenia układu krążenia niż mieszkańcy Europy czy Ameryki Północnej. Odsetek Japończyków chorujących na nowotwory prostaty, piersi, cukrzycę typu 2 czy chorobę Alzhaimera, również jest znacząco niższy. Co ważne, zdaniem naukowców najniższa zapadalność na choroby przewlekłe wśród mieszkańców Japonii, a także fakt, że żyje tam najwięcej na świecie osób ponad stuletnich, to nie wynik „cudownych genów”, ale stylu życia, w tym zdrowej diety i aktywności fizycznej. W tradycyjnej diecie okinawskiej główne źródło białka roślinnego stanowią warzywa strączkowe, a przede wszystkim soja, uważana za jeden z czynników długowieczności (spożywana bywa głównie w formie tofu i miso). W badaniach klinicznych wykazano, że spożywanie białek soi może znacznie zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.


 

Orzeczenie o niepełnosprawności