Lektura diabetyka

 

Witam serdecznie,

Rodziców małych "cukiereczków" i nie tylko...

Witam tych,którzy właśnie dowiedzieli się,że ich dziecko jest chore na cukrzycę,którzy już dobrze znają tę chorobę i tych,którzy w trosce o swoich bliskich szukają informacji na temat cukrzycy.

Kilka lat temu  w pośpiechu, z ogromnym chaosem w głowie szukałam jakichkolwiek informacji o cukrzycy u dzieci,kiedy zachorowała moja córeczka...

Dziś, dzięki osobom o wielkich sercach i  dobrej woli mogę pomagać innym prowadząc pierwszy polski  portal o cukrzycy u dzieci "Diabetica".

Stworzyłam go właśnie z myślą o takich rodzicach jak ja - bezradnych i zagubionych w chorobie dziecka,szczególnie w początkowym okresie,który jest bardzo trudną i ciężką szkołą życia - "słodkiego" życia.

Wiem,że codzienność z cukrzycą to ciągła walka i poświęcenie.Nagle zmieniają się nasze dotychczasowe priorytety,nagle okazuje się,że zostajemy sami ( bo bywa i tak...)

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i  pytania, zapraszam Cię na Forum"Diabetica".

To wielka "słodka rodzina",która wesprze Cię w trudnych chwilach i podzieli się swoją bezcenną wiedzą na temat choroby i wszystkim, co z nią związane.

To skarbnica wiedzy na temat cukrzycy, to ogrom  doświadczenia rodziców "cukiereczków" oraz osób chorych na cukrzycę z całej Polski  a nawet z zagranicy.


Zapraszam w swoim imieniu,rodziców oraz osób chorych na cukrzycę.

Nie musisz być sam !

Małgorzata Fidor

redaktor portalu i forum "Diabetica"

mama "cukiereczka"Historia portalu

"Diabetica" - to pierwszy polski portal o cukrzycy u dzieci

Na początku był czat „Diabetica”,założony w 2002 roku, na którym rodzice „cukiereczków” i osoby z cukrzycą spotykały się codziennie. Wymienialiśmy swoje spostrzeżenia i doświadczenia oraz dzieliliśmy się swoimi troskami i obawami.

27 grudnia 2003 roku przyjaciele podarowali nam w prezencie gwiazdkowym forum „Diabetica”,które w późniejszym czasie przyczyniło się do powstania portalu pod tą samą nazwą (marzec 2004 rok).

Pierwsza wersja forum działała na bezpłatnym serwerze Lycos.

Wraz z powstaniem portalu, forum  zostało przeniesione na serwer www.kylos.pl.

Portal i forum „Diabetica” rozwijały się i niosły pomoc rodzicom „małych cukiereczków” oraz osobom chorym na cukrzycę.

I tak jest do dziś.

Wspólnymi siłami staramy się stawić czoła codziennym trudnościom wynikającym z bardzo niskiego stopnia wiedzy na temat cukrzycy w polskim społeczeństwie.

Największy problem stanowią przedszkola, które nadal nie chcą przyjmować "małych cukiereczków" oraz szkoły,w których niejednokrotnie dochodzi do dyskryminacji uczniów chorych na cukrzycę.


Nasze działania

19 listopada 2004 roku w Warszawie na konferencji "Apteka Przyjazna Diabetykom"przedstawiliśmy nasz portal i jego działalność. Mówiliśmy o potrzebie przeprowadzenia szkoleń w przedszkolach i szkołach,o konieczności edukacji diabetologicznej polskiego społeczeństwa.

Po raz pierwszy publicznie powiedzieliśmy o dyskryminacji dzieci chorych na cukrzycę.

W maju 2005 roku wystosowaliśmy list otwarty do lekarzy diabetologów na X-ty Jubileuszowy Zjazd PTD z prośbą o wsparcie działań osób chorych na cukrzycę oraz rodziców małych "cukiereczków" zmierzających do uznania cukrzycy jako choroby społecznej w Polsce i poprawy warunków leczenia.

Lipiec 2005 roku przyniósł kolejną nadzieję i list otwarty do mediów i artystów.

W pierwszej połowie sierpnia rodzice małych "cukiereczków", młodzież oraz dorosłe osoby chore na cukrzycę wysłały "Apel do mediów" a 27.08.05 na Zjeździe Rady Młodych Diabetyków w Karpaczu przedstawiono projekt naszej petycji.

Dnia 1 września 2005 roku wystosowaliśmy list otwarty na międzynarodową konferencję ISPAD,która odbyła się w Krakowie. List odczytał Pan Janek Pospieszalski na Happeningu,któremu nadano hasło:" Z cukrzycą zdrowo, aktywnie i kolorowo" .

Ponadto wielokrotnie pisaliśmy do MZ w kwestii refundacji analogów długo działających oraz do Rzecznika Praw Dziecka w sprawie beznadziejnej sytuacji małych diabetyków w przedszkolach i szkołach.

W październiku 2006 roku portal "Diabetica" dzięki ogromnej pomocy sieci aptek Dr.Max przeprowadził akcję "Opaska ratuje życie" z opaskami i kartami życia dla dzieci chorych na cukrzycę.

Rok 2010

Rodzice wysłali listy do MEN,MZ,Rzecznika Praw Dziecka,Rzecznika Praw Obywatelskich,Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania i do posłów w sprawie dyskryminacji dzieci chorych na cukrzycę w placówkach oświatowych, braku uregulowań prawnych odnośnie opieki nad dziećmi przewlekle chorymi.Tym samym zapoczątkowaliśmy proces zmian, który mamy nadzieję,przyniesie pozytywne efekty i dzieci chore na cukrzycę będą miały zapewnioną opiekę w przedszkolach i szkołach a tym samym nie będą już dyskryminowane z powodu choroby.

Informacje na ten temat znajdziesz na portalu diabetica.pl w dziale :STOP Dyskryminacji, Strefa rodzica, Strefa nauczyciela.


 Tak wyglądał portal w latach 2003-2010

 


 

Orzeczenie o niepełnosprawności