Lektura diabetyka

Stopy u chorych na cukrzycę, czyli jak zapobiegać stopie cukrzycowej


U diabetyków dochodzi do uszkodzenia naczyń i nerwów w nogach. Stopy są mniej wrażliwe na dotyk, ucisk, ból, temperaturę, skóra jest sucha. Zaburzenia powodują większą skłonność do grzybicy i infekcji bakteryjnych; złe czucie i osłabiona bariera obronna mogą mieć fatalne następstwa, a brak kontroli może doprowadzić do powstania tzw. stopy cukrzycowej, grożącej amputacją kończyny.


Najważniejsze środki ostrożności

1. Nie chodzić boso, nawet w domu! Stopy diabetyka mają obniżony próg bólowy, który normalnie sygnalizuje drobne okaleczenia.

2. Nosić dobrze dopasowane obuwie z miękkiej skóry, skarpety, pończochy z materiałów naturalnych (bawełna, wełna).Chory może nie czuć, że buty są ciasne, a skarpeta pofałdowana.

3. Kontrolować, czy w butach i skarpetkach nie ma kamyków lub innych „ciał obcych”.

4. Jeżeli jest to możliwe, buty codziennie zmieniać, pozwalając jednej parze przez dzień „odpocząć”. Zapobiega to szerzeniu się grzybicy stóp.


Co należy robić codziennie

1. Codziennie dokładnie oglądać stopy. Jeżeli chory nie może robić tego sam, powinien poprosić kogoś o pomoc. Najmniejsze zmiany trzeba zgłaszać lekarzowi rodzinnemu i pokazywać mu stopy przy każdej wizycie.

2. Całe ciało codziennie myć pod prysznicem. Temperaturę wody ustawiać termostatem i sprawdzać w zgięciu łokciowym. Prysznic kończyć polewaniem stóp i podudzi zimną wodą. To wzmacnia i uodparnia skórę, dobrze wpływa na naczynia żylne nóg.

3. Nie stosować w domu kąpieli samych stóp. Skóra chorego nie pozwala na właściwą ocenę temperatury. Zbyt gorąca woda może spowodować oparzenia. Jeżeli chcemy koniecznie „wymoczyć” nogi trzeba mierzyć temperaturę wody. Wskazana - nie wyższa niż 30-35°C. Czas kąpieli - nie dłuższy, niż 3 minuty.

4. Dokładnie suszyć stopy. Szczególną uwagę zwracać na przestrzenie między palcami. W razie stwierdzenia grzybicy konieczne jest stosowanie raz dziennie maści przeciw grzybiczej. Profilaktycznie stopy dwa razy dziennie masować wcierając np. piankę Allpresan. Sucha i łuszcząca się skóra sprzyja tworzeniu grzybicy, redukuje i tak słabe odczuwanie bólu.

5. Nie skracać paznokci nożyczkami, używać do tego celu pilniczka; nie zaokrąglać boków – grozi to wrastaniem paznokcia.

6. Zgrubiały naskórek usuwać pumeksem. W przypadku szybkiego rogowacenia korzystać z pomocy specjalisty do spraw pielęgnacji stóp.

7. W przypadku zimnych stóp, nie rozgrzewać ich za pomocą kąpieli ani poduszki elektrycznej. Istnieje groźba oparzenia. Stopy lepiej masować i gimnastykować.

8. Diabetycy często mają na nogach żylaki. Przy konieczności noszenia rajstop przeciw żylakowych palce muszą oni odkrywać, a stopy jeszcze częściej kontrolować.

9. O każdym nawet małym odchyleniu szybko informować lekarza. Lepiej zrobić to o jeden raz za dużo i usłyszeć, że wszystko jest w porządku niż doprowadzić do powstania stopy cukrzycowej.


Jak pielęgnować paznokcie u stóp u chorego na cukrzycę?

Płytka paznokciowa normalnie jest zaokrąglona. Paznokieć rośnie w łożysku, płytka jest systematycznie wypychana do przodu. Przy zaburzeniach krążenia rośnie wolniej, co daje szanse grzybom zasiedlenia się w miękkim i cienkim paznokciu. Szczególny problem to wrastanie kantów, nadmiernie i niewłaściwie skracanych. Wrastanie jest bardzo bolesne i może doprowadzić do powstania zapalenia. W zaawansowanej neuropatii cukrzycowej może przebiegać bezboleśnie i być za późno diagnozowane. Diabetycy, mający problem z wrastającymi paznokciami, muszą zwracać uwagę na zmiękczanie okolic przypaznokciowych i korzystać z fachowej pomocy. U chorych na cukrzycę nie należy przeprowadzać żadnych zabiegów operacyjnych przy płytce paznokciowej. Również zrywanie paznokci jest dzisiaj – także u osób zdrowych – zupełnie nie na czasie.


dr Mirosława Gałęcka

Powszechny Program Profilaktyczny „Zdrowe Nogi”Źródło:

zdrowe-nogi.pl
________________________________________

Orzeczenie o niepełnosprawności