Lektura diabetyka

Źródło: wosp.org.pl

Jednym z niezwykle istotnych elementów pomagających żyć diabetykom jest pełna informacja dotycząca żywności, którą spożywają.
 
Każda osoba chorująca na cukrzycę, żeby móc obliczyć właściwą ilość insuliny, jaką powinna przyjąć przy posiłku, musi dokładnie znać ilość WYMIENNIKÓW WĘGLOWODANOWYCH i BIAŁKOWO – TŁUSZCZOWYCH zawartych w produktach, które zjada. Czy zastanawialiście się Państwo, jak wyglądałoby Wasze życie, albo życie Waszego dziecka, jeśli musielibyście dokładnie wiedzieć ile i co jecie? Bez konkretnych informacji na opakowaniu nie moglibyście odpowiednio dobrać dawki insuliny.
 
Trzustka zdrowego człowieka wydziela insulinę automatycznie, idealnie dobierając jej ilość potrzebną organizmowi. Dzięki temu ma on właściwe poziomy tzw. glikemii – nie robi mu się słabo z powodu hipoglikemii (czyli zbyt niskiego poziomu glukozy), czy z powodu hiperglikemii (zbyt wysokiego poziomu glukozy), które niszczą organy wewnętrzne. Leczenie cukrzycy polega na utrzymywaniu glikemii na takim poziomie jak u zdrowego człowieka, a to jest bardzo trudne. Wiele osób z cukrzycą szacuje zawartość wymiennikową „na oko”, przez co popełnia błędy doprowadzając do niepożądanych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia wzrostów lub spadków, czyli hipo- lub hiperglikemii. Wniosek? Im dokładniejsze obliczenia, tym mniej pomyłek.

W wielu krajach na świecie firmy produkujące żywność dostosowały swoje etykiety i drukują na nich potrzebne cukrzykom informacje.
 
Fundacja WOŚP, chcąc pomóc polskim diabetykom, zwróciła się do czołowych polskich producentów żywności, aby ułatwili życie tym, którzy muszą korzystać z informacji o wymiennikach węglowodanowych i białkowo – tłuszczowych. Niezmiernie pomogłoby to zarówno dzieciom, jak i osobom dorosłym z cukrzycą mierzyć się z tą trudną chorobą.

 Chcemy, aby na każdym opakowaniu znalazło się ma małe, orkiestrowe serduszko z napisem „Policz się z cukrzycą”, oraz dodatkowa linijka tekstu, w której znajdowałyby się niezbędne dane, np. zawartość wymienników w 100 gr : WW 1,2 WBT 1,4 w opakowaniu : WW 2,5 WBT 2,8.

 

Lista firm i produktów


 

Orzeczenie o niepełnosprawności