Lektura diabetyka

Przedszkole "Klub Malucha"

ul. Zamkowa 19
63-500 Ostrzeszów

tel. 660-790-062, 796-980-402


e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

List mamy dziecka chorego na cukrzycę,które uczęszcza do przedszkola:

"Witam,
chciałabym przedstawić przyjazne przedszkole Klub Malucha/Akademia Przedszkolaka w Ostrzeszowie woj. wielkopolskie.
Mój syn zachorował na cukrzycę w wieku 2 lat. Szczerze mówiąc staraliśmy się o miejsce w publicznych przedszkolach, ale niestety bez skutku. Dopiero w prywatnej placówce Klubie Malucha, znalazło sieę miejsce dla mojego synka. Przed rozpoczęciem roku wytłumaczyłam Paniom przedszkolankom jak mierzyć cukier i jak podawać bolusy. Pierwszy tydzień przedszkolny byłam mamą dochodzącą na posiłki, razem z Paniami opiekunkami ważyłyśmy jedzenie, liczyłyśmy WW i obliczałyśmy jakiego bolusa dziecko powinno
dostać. Już po tygodniu Panie świetnie sobie radziły. Dziś syn spędza w przedszkolu 8 godzin dziennie. "Ciocie" mierzą cukier, ważą jedzenie, podają bolusy, a kiedy trzeba obliczają i podają korekty. W niedocukrzeniach podają słodki soczek. Właściwie przez 8 godzin dziennie syn jest pod świetną opieką Pań przedszkolanek, które mają kontrolę nad "naszą cukrzycą". W sytuacjach trudniejszych Panie dzwonią i konsultują się ze mną, co zrobić, ale proszę mi wierzyć takich telefonów nie jest dużo.
"Ciocie" z tego przedszkola zasługują na ogromne wyrazy wdzięczności z mojej strony, bardzo ułatwiły nam życie:) a mojemu synowi dały duuużo normalności (traktują go jak zdrowe dziecko, a nie jak chore biedaczysko:)
Dziękuję Paniom opiekunkom i dyrekcji za to, że jest w Ostrzeszowie takie miejsce dla małych "cukierków"!

Pozdrawiam
Paulina

 

List opublikowano za zgodą mamy.


 

Wywiad z Panią Izabelą Koszarną - dyrektorem przedszkola "Klub Malucha"

 

1. Pani Dyrektor, czy do przedszkola uczęszczają dzieci chore na cukrzycę? W jakim są wieku?

- Do mojego przedszkola uczęszcza jeden chłopiec w wieku 5 lat


2. Jak od strony praktycznej wygląda opieka nad dzieckiem z cukrzycą w przedszkolu? W jaki sposób nauczyciele przygotowali się do sprawowania opieki nad tą specyficzną chorobą wymagającą kontroli, zarządzania insuliną?

- Przed przyjęciem chłopca do przedszkola, mama dziecka przeprowadziła  szkolenie zarówno dla kadry pedagogicznej jak i dla dzieci. Na początku pobytu dziecka, Panie często dzwoniły do matki żeby upewnić się czy dobrze dozują insulinę, jednak z czasem same poznały zasady podawania leku, mierzenie poziomu cukru i ważenie pokarmu.


3. Jakie bariery pokonała Pani, by ta opieka była właściwa?

- Jedyną barierą był brak wiedzy na temat cukrzycy. Dlatego zorganizowałyśmy wraz mamą dziecka szkolenie, które dużo nas nauczyło jak postępować z chorobą i jak się jej nie bać.
Jest to też wspaniała lekcja tolerancji dla wszystkich naszych dzieci w przedszkolu, które na co dzień spotykają się z tą chorobą i jest to dla nich normalnością.


4. W jaki sposób nauczyciele radzą sobie z cukrzycą, ? Czy rodzice  chorego dziecka współpracują z kadrą na co dzień?

- Cukrzycy można się nauczyć, początki były trudne teraz radzimy sobie bardzo dobrze. Są momenty kiedy cukier wzrasta albo nagle spada, wtedy Panie dzwonią do mamy chłopca i konsultuję daną sytuację.


5. Pani Dyrektor, czy zna Pani wytyczne MEN i MZ dotyczące opieki nad dziećmi przewlekle chorymi w placówkach oświatowych? Co sądzi Pani na ich temat? Czy są one wystarczające?

- Zapoznałam się z wytycznymi i uważam, że problem dzieci przewlekle chorych w placówkach nie jest do końca należycie rozwiązany. Czy dziecko zostanie przyjęte do placówki zależy wyłącznie od dyrektora. Sama wiem , że wielu dyrektorów boi się przyjąć chore dziecko. Obawa ta wynika wyłącznie z braku wiedzy. Dlatego uważam, że MZ powinno przeprowadzić kampanie informacyjną na temat cukrzycy i zachęcić tym samym do zapoznania się dyrektorów i kadry z chorobą.

 

Wywiad przeprowadziła
Małgorzata Fidor – redaktor portalu Diabetica.pl


 

 

Orzeczenie o niepełnosprawności