Lektura diabetyka

"Słodkie" spotkanie w Proślicach

Słodkie spotkanie” w  Proślicach  przeszło już do historii. Zorganizowaliśmy je wspólnie z Towarzystwem  Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą z Gliwic.
11 czerwca w sobotę 36 osób zawitało w progach proślickiego pałacu z różnych stron Polski: Wrocławia, Warszawy, Skierniewic, Sochaczewa, Gliwic, Opola i Grodziska Wielkopolskiego.
Radości nie było końca, tym bardziej, że wielu z nas znało się tylko z forum. Teraz nasze marzenie spełniło się! Pogodę mieliśmy jak na zamówienie. Wśród zieleni pałacowego ogrodu i śpiewu ptaków nasze pociechy eksploatowały swoją energię do woli. Hitem okazał się domek na drzewie, który oblegały starsze dzieci. Maluchy zadowoliły się dokazywaniem na łące i rozpieszczaniem zwierzaków: kóz, kucyków Bartka i Jaśka, psa Daffiego i kota Jacka.
Rodzice  korzystali z możliwości wymiany doświadczeń z zakresu opieki nad „cukiereczkami”, problemami dyskryminacji w szkołach i przedszkolach, współpracy  z lekarzami i personelem medycznym oraz diety. W spotkaniu brała udział Pani Agnieszka Wardzała-specjalista do spraw edukacji z firmy Medtronic, która zapoznała nas z nowym sensorem do pomiaru glikemii oraz zaprezentowała program do pobierania i analizy danych z pompy insulinowej.
Podczas edukacji rodziców dzieci mogły rozwinąć skrzydła wyobraźni w konkursie plastycznym i popisać się swoimi uzdolnieniami. Nagrody do konkursu ufundowała firma Bayer.
 Warsztaty miały niecodzienny i spontaniczny charakter. Rodzice aktywnie uczestniczyli w dyskusjach na różne tematy. Aktualnym problemem jest dyskryminacja dzieci przewlekle chorych w szkołach i przedszkolach. Mimo zarządzeń MEN i MZ dyrektorzy placówek utrudniają dzieciom chorym na cukrzycę brania udziału w zajęciach. Omówiliśmy wytyczne MEN zawarte w poradniku „One są wśród nas”.
Na spotkaniu zapoznaliśmy się również z działalnością Towarzystwa Pomocy i Młodzieży z Cukrzycą. Przedstawiono program stypendialny „Słodycz wiedzy”, akcję „Cukrzyca-nie bądź obojętny” oraz sposób prowadzenia i organizowania Turnusów Edukacyjnych  i warsztatów.
Wieczorem, przy integracyjnym ognisku rozmawialiśmy na temat „Jak radzimy sobie z cukrzycą?”. Wymiana doświadczeń w kwestii cukrzycy naszych dzieci była bezcenna.
Pogoda dopisała. Według poniższego barometru - sznur suchy :-)
W niedzielę pojechaliśmy zwiedzić gród rycerski w Biskupicach. Niestety Efendi z  rycerzami wyjechał na turniej. Mogliśmy jednak zwiedzić komnaty: salę tortur, która u wielu wywołała dreszczyk emocji oraz zbrojownię, gdzie można było przymierzać stroje rycerskie.
 Pozwolono nam również popróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Niektórym całkiem nieźle szło. Dziewczyny w niczym nie ustępowały chłopakom.
Rodzinna atmosfera naszego wspólnego spotkania to najcenniejsze wspomnienie jakim przyjdzie nam się cieszyć, aż do kolejnych warsztatów. Niepowtarzalny klimat tworzyły nasze dzieci, które w Proślicach mogły się w końcu poznać. Do tej pory większość z nich znała się tylko ze zdjęć.


Wszystko, co dobre szybko się kończy i nadszedł czas pożegnań. W niedzielę późnym popołudniem rozjechaliśmy się do swoich domów.
Historia pałacu

Niedaleko Byczyny między Polanowicami a Jakubowicami leży wieś Proślice. Dlaczego warto choćby na chwilę odwiedzić tę miejscowość? Z kilku powodów. Przede wszystkim ze względu na znajdujący się tam późnobarokowy pałac i otaczający go park, który po inwentaryzacji gminy w 1996 r. otrzymał status parku krajobrazowego.

http://hrbyczyna.pl/polozenie/


 
Małgorzata Fidor
redaktor portalu "Diabetica"

Orzeczenie o niepełnosprawności