Lektura diabetyka

Pielęgnacja stóp małego diabetyka


Rodzi się małe dziecko i zachwycamy się jego pięknymi, małymi stópkami. Niektórzy ortopedzi nazywają te stopy cudem natury. Nasze dziecko rośnie i rosną jego stopy.

Stopy dziecka należy również pielęgnować. Jeżeli nasze dziecko ma cukrzycę, należy pamiętać, że jakikolwiek błąd lub zaniedbanie może mieć później przykre konsekwencje.

Podstawową sprawą jest dbanie o właściwe obuwie. Stopy dziecka rosną szybko i co trzy miesiące należy dokładnie przejrzeć buty, obuwie sportowe i domowe naszej pociechy. Często się zdarza, że buty są za małe, a rodzice tego nie zauważają. Buty powinny pozwalać na swobodne poruszanie palcami, mieć szerokie przodostopie i odpowiednią wysokość. Niebagatelną sprawą jest materiał, z którego obuwie jest wykonane. Powinien być dobrej jakości, pozwalać na odpowiednią cyrkulację powietrza i wzmożoną potliwość.

Rodzice proszą o poradę zmartwieni tym, że dziecko ma stale spocone nóżki. Jest to normalne zjawisko spowodowane dużą aktywnością dziecka. Naszym pociechom jest cieplej, niż dorosłym, dlatego nie należy ubierać dzieciom butów za ciepłych oraz dbać, aby w pomieszczeniach zmieniały obuwie na lżejsze (pamiętajmy o pobycie w szkole).

Paznokcie u dzieci rosną szybciej. Należy pamiętać o systematycznym ich obcinaniu i zapobieganiu ich wrastaniu. Jeżeli zauważymy, że paznokcie zaczynają rosnąć niekorzystnie lepiej pójść zawczasu do gabinetu pielęgnacji stóp, gdzie kosmetyczka spróbuje nadać paznokciom kształt zapobiegający wrastaniu.

Dziecko jest bardziej odporne na grzybicę paznokci, ale o profilaktyce trzeba pamiętać. Na basenach, kąpieliskach i w szatniach sportowych należy przyzwyczajać małego człowieka do noszenia klapek.

Pamiętajmy również o wizycie u ortopedy lub lekarza rodzinnego w przypadku stwierdzenia zmian w budowie stopy. Nierzadkie są u dzieci brodawki pospolite, które skutecznie zlikwiduje lekarz dermatolog.

Pamiętajmy – jeżeli u Jasia zaczną zapobiegać rodzice, będzie miał Jan mniej problemów.Źródło:

zdrowe-nogi.pl
Orzeczenie o niepełnosprawności