Lektura diabetyka

Pielęgnacja stóp u chorych na cukrzycę

– pierwsze objawy powikłań Stopa cukrzycowa jest objawem długotrwałej i zaniedbanej cukrzycy. Około 5% diabetyków traci stopę lub jej część. TAK NIE MUSI BYĆ! Bardzo ważną rolę odgrywa codzienne oglądanie stóp oraz regularne wizyty w gabinetach specjalistycznej pielęgnacji stóp. Jeżeli szybko zauważymy pierwsze objawy i zmiany na stopach powinniśmy natychmiast udać się do lekarza.

Sygnały alarmowe:

1. Zaburzenia czucia (polineuropatia cukrzycowa) objawiające się drętwieniem palców stóp, uczuciem „wędrujących mrówek”, brakiem wrażliwości na ból i temperaturę, występowaniem bólu kłującego i piekącego.

2. Sucha i łuszcząca się skóra, która swędzi i pęka oraz rogowacenie. Występuje też skłonność do grzybicy skóry i paznokci stóp. Rany goją się trudno i długo.

3. Pojawienie się deformacji palców stóp.


Stopy są gorące, występują obrzęki grzbietu stopy. Gdy zaobserwujemy jeden z powyżej opisanych objawów należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej i oznaczyć poziom glukozy we krwi. Pamiętajmy o tym, że do najważniejszych symptomów cukrzycy należy postępująca suchość skóry. Jej przyczyną jest zaburzona praca gruczołów potowych i łojowych; skóra nie umie magazynować wystarczającej ilości tłuszczów i wody. Również proces starzenia się skóry jest przyspieszony poprzez podwyższony poziom glukozy we krwi, co szczególnie dotyka osoby starsze chore na cukrzycę. Wrażliwa skóra wymaga nie tylko specjalnej uwagi, ale i specjalistycznej pielęgnacji.

DOBRA RADA

Chociaż cukrzycę uważa się za chorobę społeczną, niestety ciągle brakuje fachowej opieki i szkoleń. Nie wszyscy wiemy, jak prawidłowo pielęgnować stopy.

Wsparciem mogą być gabinety specjalistycznej pielęgnacji stóp, działające np. w ramach Powszechnego Programu Profilaktycznego „Zdrowe Nogi”.


dr n. med. M. Gałęcka, koordynator PPP „Zdrowe Nogi”Opublikowano na prośbę:

zdrowe-nogi.pl


 

Orzeczenie o niepełnosprawności