Lektura diabetyka

Źródło: mojacukrzyca.pl

Posługując się komórkami macierzystymi pobranymi od pacjenta z cukrzycą typu 1, australijscy biotechnolodzy zdołali otrzymać komórki produkujące insulinę. Jak twierdzą, to przełom, który może w przyszłości doprowadzić do nowych terapii cukrzycy typu 1 oraz 2.

Zespół z australijskiego Monash University doniósł o potencjalnie przełomowym dokonaniu, które z czasem może otworzyć drogę do lepszego leczenia cukrzycy obu typów. „Nasze badanie opiera się na eksperymencie nowego rodzaju i stanowi krok w stronę powstania nowych terapii” – mówi prof. Sam El-Osta, autor pracy opublikowanej w piśmie.

    Badacze pobrali od pacjenta z cukrzycą typu 1. komórki macierzyste trzustki, z których wytworzyli komórki produkujące insulinę. Zastosowali do tego lek, który jest już zatwierdzony, choć nie jest stosowany w terapii cukrzycy. Liczą na to, że m.in. będzie można zastępować nimi komórki zniszczone w przebiegu cukrzycy typu 1.

Dzisiaj osoby z tą chorobą muszą codziennie przyjmować zastrzyki z insuliną. W Polsce, ogólnie na cukrzycę choruje ok. 3 mln osób, z czego 90 proc. na cukrzycę typu 2.

Naukowcy zwracają uwagę, że w momencie wykrycia cukrzycy typu 1, większość komórek produkujących insulinę jest już zniszczona i według obecnej wiedzy już się one nie regenerują.

    „Pacjenci polegają na codziennych zastrzykach, aby zastąpić to, co powinna wytwarzać trzustka. Obecnie jedyna inna skuteczna terapia wymaga przeszczepu komórek wyspowych. Choć taki zabieg poprawia stan chorych, to wymaga dawcy, a przez to nie ma szerokiego zastosowania” – przypomniał prof. El-Osta.

Metoda ma pomagać także w cukrzycy typu 2, która stanowi rosnący problem ze względu na starzejące się społeczeństwa.

„Zanim jednak zacznie się leczyć pacjentów nowymi sposobami, trzeba rozwiązać wiele problemów” – przypomina dr
Keith Al-Hasani, jeden z autorów badania.
ch zdaniem potrzebne są dalsze prace, aby dokładnie określić właściwości uzyskanych komórek i ustalić
procedury ich izolowania. „Powiedziałbym, że na terapię trzeba będzie jeszcze długo poczekać, jednak nasze
dokonanie oznacza ważny krok na drodze w stronę uzyskania dającego trwałe rezultaty leczenia, które można
wykorzystać we wszystkich typach cukrzycy” – podkreśla ekspert.

źródło: M.Matacz/PAP/mediaroom


 

Orzeczenie o niepełnosprawności